DOM-ARGO
Вы хотите отреагировать на этот пост ? Создайте аккаунт всего в несколько кликов или войдите на форум.

Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

+9
MADMAT
Ion
Victima
Maria_123
Iurie
Admin
Andrei
alex.ei
moldovan
Участников: 13

Страница 6 из 15 Предыдущий  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Следующий

Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  auras Вс Апр 07, 2013 9:46 pm

Первое сообщение в теме :

Pe 12 04 2013 ne vom starui sa fim prezenti la protest. Admin daca nu puteti sa veniti la protest din diferite motive ,poate trimiteti pe cineva in locul D-tra, sa fim mai multi.La toti organizatorii va multumim, pentru ceia ce faceti.Oameni buni va asteptam ,sa fim cit mai multi la proteste.

auras
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз


Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty !!!

Сообщение  qqq Ср Июн 25, 2014 10:10 am

нет сейчас уже измененное

qqq
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty cfghjm

Сообщение  .kjh Ср Июн 25, 2014 12:10 am

noul acord este postat aici pe forum pe pagina 30.

.kjh
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty !!!!!!!!

Сообщение  qqq Вт Июн 24, 2014 11:08 pm

если кто подписал соглашение.выложите на форум посмотреть что там написано

qqq
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty !!!

Сообщение  alex.ei Вт Июн 24, 2014 10:44 pm

adunare trebuie pentru toti!

alex.ei

Сообщения : 9
Дата регистрации : 2013-04-11

Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  ? Вт Июн 24, 2014 4:49 pm

Da , si eu sint de aceeasi parere, ar fi bine sa fie o adunare generala. Lumea e panicata. Adunarile inchise nu fac decit sa creasca neincrederea. Sau , din motive de securitate , deoarece e totusi SIS, identitatea caruia nu trebuie dezvaluita, convocati-ne in alta zi si pe noi.

?
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  !!!!! Вт Июн 24, 2014 11:43 am

daca se face adunare in legatura cu constructia caselor...ar trebui sa ne invite si pe noi la adunare ?!Nu numai pe cei de la SIS....

!!!!!
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty assads

Сообщение  Mu6KuH Сб Июн 21, 2014 2:43 pm

только для сотрудников СИБ

Mu6KuH
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty adunare

Сообщение  vulpeA Сб Июн 21, 2014 2:20 pm

am uzit ca saptamana viitoare 26-06-2014 va fi adunare la SIS. nu sant sigur 100%. poate dmnul Nicolai stie ceva.

vulpeA
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty assads

Сообщение  Mu6KuH Пт Июн 20, 2014 8:15 pm

Был и я на стройке разговаривал с прорабом обещали к среде собрать кран и начать работы в полном обьеме На сегодняшний день в офис компании обратились примерно 100 человек из проекта КАСА ТА

Mu6KuH
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty macara

Сообщение  vasain Пт Июн 20, 2014 4:26 pm

salutare tuturor, DA este pusa o macara mica si se aduce pe bucati o macara mai mare, eu am trecut pe acolo azi si am vazut cu ochii mei

vasain
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  !!!!! Чт Июн 19, 2014 10:31 pm

sora mea a trecut pe alaturi ,pe-acolo si-a zis ca este pusa macaraua  cheers 

!!!!!
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  !!!!! Чт Июн 19, 2014 1:36 pm

s-au adus "betono-mesalcile"sau nu?Macaraua?

!!!!!
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty santier

Сообщение  vulpeA Ср Июн 18, 2014 7:51 pm

a mai fost cineva pe la santier? se misca ceva din loc, sau tot cu curatenia se ocupa? sa adus vre-o macara? stie cineva vafi vre-o adunare, sau asa si se intinde timpul ca sa le dam bani si sa vina iarna? multumesc anticipat

vulpeA
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Apartamentul meu

Сообщение  Bizu Ср Июн 18, 2014 5:30 pm

Pai cum sa dam bani de la început pai lasa sa construiască ceva etaje si apoi facem contracte cu ei si plătim cum a zis un om cind a fost mitingul pai is pune palatca si el trăiește ca etajul lui e gata pai da dar eu pentru ce sa plătesc pentru aer daca a 8 etaj e in aer pentru ce. Noi nam fost la butca lor cum se zice aici ca nu suntem acasa au zis ca nui urgent cind venim in August atunci sa intram la ei.asa ca am sa pun si eu condiții si apoi mai vad daca semnez. Dar bani nici intrun caz. Si foarte corect zis noi plăteau la 16 si cind schimbat totuși era mereu mai multi euro cind schimbam. Dar acuma la 18 sau 19 cit e cursul pai pierdem foarte mult. Sa le plătim cum scrie in contract nu mai mare de un euro 16 cind se calculează din cite tin eu minte asa scrie in contract. Daca mai apar ceva noutati scriti cind vom fi acasa vom merge si noi la butca lor sa vedem cea fac muncesc sau așteaptă bani.

Bizu
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  !@!@@@!! Ср Июн 18, 2014 2:27 pm

A semnat cineva acordul aditional? A fost cineva la Cadastru sa-l inregistreze?

!@!@@@!!
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  bety!! Вс Июн 15, 2014 6:05 pm

Se vede că oameni cinstiţi aici sunt mulţi .Si noi in 12.2011 am achitat 3 tranşe in avans ( pentru 9 luni înainte) si nimeni nu ne-a atenţionat că construcţia s-a oprit de o luna deja. M-am derutat cînd am văzut aceeaşi ochi care ma minteau in trecut printre responsabilii firmei de azi. Alung gîndul că e o nouă farsă care ni se joacă nouă , unor oameni simpli, cu scopul să ne mintă si sa ne saraceasca in continuare. Sunt de aceeaşi părere -lucrul si apoi banul. Dacă SIS in serios s-a apucat de construcţie va găsi investor pe măsură. E banal să se gîndească că vor finisa din banii noştri, ei fiind nu prea mulţi si nefiind vîndute toate apartamentele. De acord, încă 10 etaje si intocmim graficul achitarilor. Noi nu fugim nicăieri, cum am fost plătitori cinstiţi aşa si vom rămîne. Situaţia că şeful firmei e gasterbaiter in Rusia si nu are finanţe de a investi sau altora li s-a zis că nu doreşte din cauza că transferul banilor e scump si se vor baza pe achitarile noastre, cred că e o aberaţie. Dorim responsabilitate maximă in rezolvarea acestei probleme din partea SIS-lui, direct proporţională cu importanta instituţiei pentru Stat.

bety!!
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty nu sant de acord!

Сообщение  vulpeA Вс Июн 15, 2014 2:25 am

eu am antirziat cu achitarea lunara cu trei zile .... mau sunat si mau intrebat p/u achitare. si eu am achitat plata p/u cinci luni anainte. asta fost in martie2011 kind si sa oprit constructia, dar nimeni nu mea spus de asta. eu ca un om bun am achitat pina in agust. toata plata a fost in jur de 16.90 lei=1euro. acum euro sa dus sus, m2 e an jur de 600m2, casa trebuia sa fie data in explatare in luna 11/2013, eu si acuma traiesc la chirie si copii ma tot intreaba ,,kind tata ne mutam,, raspunsul meu e= NUSTIU. NU PLATESC PINA NU VAD RIDICATE 9-10 ETAJE. Nu va dati amagiti cu promisiuni! Hai sa fim Tari si sa crerem sa avem pentru ceam platit si pentru ce tre sa platim.
1. contractul
2. pretul
3. conditiile de plata (plata dupa fiecare faza de constructie)

vulpeA
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  naty Чт Июн 12, 2014 2:37 pm

neau sunat si pe noi sa ne ducem la vagoncik,conntractul e pe mama dar e plecata peste hotare,cine imi spune ce grafic au de lucru,simbata n u lucreaza ca numi pot lua liber de la lucru in celelalte zile..ce rutiera iau pina acolo de la ciocana,caci eu nici nu stiu unde se afla...mersy pentru raspuns..

naty
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty 3 etaje pe luna

Сообщение  Ok Чт Июн 12, 2014 12:18 pm

Din discutiile cu constructorii (muncitorii reali) ei o sa ridice cite 3 etaje pe luna! Tot ei zic ca calitatea la meterialele de pina acum e super.

Totul depinde de noi, daca o sa ne tinem de graficul de achitare. Finstroi-Invest nu cere mai mult decit o sa fie in contract, adica sa ne tinem de graficul de achitare. In schimb si ei sa se tina.

Miercuri o sa fie deja si BETONOMESHALKA si macaraua!

Azi pregateau opalubka....lucrau vre-o 25 de oameni...

Ok
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  !!!!! Чт Июн 12, 2014 11:31 am

trebuie sa le propunem ori achitam in lei cu cursul 16.00 cum era atunci sau sa ne reduca pretul la metru patrat 10-20 euro...Pe mine ma costa metru patrat 650 euro la etajul 8,desigur ca nu ma aranjeaza...Deacuma ne iese totul pe ochi...Si inca,saptamina asta este deacuma a 4-a decind au spus ca se apuca de constructie...A aparut vreo "betono-mesalca"pe-acolo,sau nu??? scratch 

!!!!!
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty casa ta

Сообщение  mine Чт Июн 12, 2014 10:42 am

Sint si eu de acord, ca preturile pe piata acum sint mai mici , trebuie de negociat si pretul, atunci achitam cu 16 lei pentru un euro acum cu 19 , este o diferenta foarte mare si iese cu mult mai scump acest apartament acum, plus la asta noi pina acum am achitat citeva mii de euro pentru gazda si inca treb sa mai achitam 3 ani tot citeva mii. Pai de unde atitia bani de luat daca sintem in Moldova, cu copii mici, salarii mici. Atunci erau unele calcule, trebuia sa fim deja mutati , pe gazde sa nu mai platim bani si o scoteam in capat cumva da acum , cine ne garanteaza ca in afara de miile pierdute pina acum pe la gazde si care inca le voi mai pierde , ei vor duce pina la capat, plus sa le mai dam lor bani si inca pe luna ne iese mai multi euro rata ca perioada e mai mica, cum spun ei 36 luni. Eu in genere as achita toata suma la urma , da ei clar ca asa nu vor, dar in caz ca ei vind apartamentul sa imi intoarca banii, si asta nu pot garanta.

mine
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  bety!! Ср Июн 11, 2014 7:22 pm

Eu tot am impresia că întind timpul. Vor oficializa contractul in noiembrie, din decembrie nu vor construi că e iarnă. Iar la primavara ne vor zice că conducerea e vinovată, cum zicea bunicuta ceea de la Argo. Si tragedia e că toată iarna vom fi nevoiţi să achitam. Nu achit nimic in avans, doar la efectuarea unui volum de lucru. Si doar contract direct cu nouă firmă. Tomaili Argo nu mai există!

bety!!
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty CASA TA

Сообщение  Maria_123 Ср Июн 11, 2014 4:18 pm

Oameni buni, scumpi si necajiti!
Sa fim toti uniti si sa nu platim nimeni bani pentru aer. Sa vedem ceva construit. Uitati-va ce timp pretios se pierde in zadar. Daca erau mai seriosi demult construiau citeva etaje. Ei asteapta frigul. Nu mai credem mai mult vorbelor dulci si zimbetelor false. Sa nu uitam ca si cei de la Argo ne ridicau in slavi. Era acolo o baba care spunea tot timpul cind telefonam, da vse horoso, stoitelistvo idet normalino, vse budet vovremea. De mult nu se construia nimic si cind fiica mea se ducea sa plateasca nu i-a spus, fata draga nu trebuie de platim ca nu se face nimic, dar ei luau banii si taceau nu le era rusine. Constructia aceasta o sa fie la infinit, n-are capat. Am platit euro cu cursul de 16 macar ca era 15 lei ba si mai putin, dar acuma cu 18 lei si ceva un euro, le este foarte cobvenabil sa mai dam cite vre-o 10-20%. Faca-se voia Domnului!

Maria_123

Сообщения : 19
Дата регистрации : 2013-06-18

Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  naty Ср Июн 11, 2014 11:55 am

cine a fost in vagoncic ce va intrebat ce va spus?noi inca nam fost.ati propus aceste propuneri de mai sus.... Propunere
Сообщение Admin в Пт Июн 06, 2014 10:36 am

Propunerele noastre la contract.
1. Nu trebue sa fie contract aditional , ci contract direct cu companiea noua, unde companiea noua recunoaste sumele investite antireor in constructia in cauza.
2. Achitarea trebue sa fie legata de procentul finisarii contructiei (Companiea prezinta un plan de constructie cu +- la fiecare etapa de constructie)
3. In contract trebue sa fie indicat ca avem dreptul de a stopa achitarile fara de a fi penalizati in caz daca lucrarile intirzie conform planului de constructie.
4. Revizuirea pretului daca e posibil, avind in vedere schimbarile pe piata imobiliara.????????? si ce vau raspuns ei?
vrem si noi sa intram saptamina aceasta sa vedem ce ne asteapta..spunetimi si noua care ati mai fost sA FIMuniti toti sa cerem acelasi obligatiuni sau cerinte de la ei...care aveti informatii scrieti..mersy mult./

naty
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty casa ta

Сообщение  mine Ср Июн 11, 2014 9:24 am

noi asteptam inca sa vedem ce actiuni vor mai avea loc, poate vor construi din banii lor macar citeva etaje sa vedem ca lucrul s-a inceput.

mine
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  bgkat Ср Июн 11, 2014 12:51 am

мы были в этом вагончике.... подписали бумажку,что согласны на дополн. соглашение.....но само соглашение не подписывали....

bgkat
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  bgkat Ср Июн 11, 2014 12:36 am

Привет всем!Нам позвонили и сообщили о  дальнейшем строительстве домов...хочется верить в это....

bgkat
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Pii unde sunt toti

Сообщение  alalal Вт Июн 10, 2014 10:32 pm

Pii unde sunt toti .... ce nimenu nu are ce sa spue

alalal
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  belka8 Пт Июн 06, 2014 3:39 pm

Я "за"
Aproape aceleasi puncte am indicat in scrisoare de sugestii personale,cind am fost la dinsii in vagoncic.

belka8
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Propunere

Сообщение  Admin Пт Июн 06, 2014 10:36 am

Propunerele noastre la contract.
1. Nu trebue sa fie contract aditional , ci contract direct cu companiea noua, unde companiea noua recunoaste sumele investite antireor in constructia in cauza.
2. Achitarea trebue sa fie legata de procentul finisarii contructiei (Companiea prezinta un plan de constructie cu +- la fiecare etapa de constructie)
3. In contract trebue sa fie indicat ca avem dreptul de a stopa achitarile fara de a fi penalizati in caz daca lucrarile intirzie conform planului de constructie.
4. Revizuirea pretului daca e posibil, avind in vedere schimbarile pe piata imobiliara.

Admin
Admin

Сообщения : 202
Дата регистрации : 2011-06-02
Возраст : 42
Откуда : Chisinau

https://domargo.forum2x2.ru

Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Solutia

Сообщение  avocatzmeu Чт Июн 05, 2014 7:44 pm

Solutia posibila: De incheeat contract direct cu companiea noua ... si in contract sa nu fie nici o referinta la argo .... si sa fie stabilit termenii si conditiile noi....

avocatzmeu
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  !!!!! Чт Июн 05, 2014 1:55 pm

si care-i solutia...ca asa casele noastre nu se vor construi niciodata !? Mad 

!!!!!
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Contract de cesiune + Acord adiţiona la contractul de investitie

Сообщение  AvocatZmeu Чт Июн 05, 2014 11:12 am

Deci dupa consultarea cu un jurist ... nu trebue sa semnam acord aditional din motiv ca acest acord  este bazat pe contract de cesiune intre Tomaili si InvestStroi care apoi poate fi anulat si isi perde toata puterea juridica... de aici resulta ca si acordul aditional semnat de noi nu va aveal putere juridica in instanta de judecata, adica dam banii companiei noi si putem raminea iarashi amagiti.

Asha ca nu va grabiti, consultativa cu juristi, este foarte dubios acest acord aditional.

AvocatZmeu
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  Admin Чт Июн 05, 2014 10:57 am

belka8 пишет:По поводу контракта,это ни в коем случае не должно быть доп.соглашение,а новый контракт с застройщиком на полную стоимость квартир,только в условиях оплаты,должна быть указана оставшаяся сумма.Оплата должна производится по мере строительства.5% построят-5% оплатим.Все остальные пункты договора должны быть идентичными первоначальному контракту.
Доп.соглашение к контракту с Арго не имеет юридической силы,т.к. в нем нет участия самого Арго.
Еслиб это хотябы был бы тройной договор. А так доп.соглашение к контракту утратившему силу...Потом кого искать? Того че Томайлы?..


Да ты права

Admin
Admin

Сообщения : 202
Дата регистрации : 2011-06-02
Возраст : 42
Откуда : Chisinau

https://domargo.forum2x2.ru

Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty CITITI CU ATENTIE !!!! ACESTA ESTA ESTE NOUL CONTRACT.

Сообщение  vulpeA Вт Июн 03, 2014 11:52 pm





Acord adiţional nr._____
SRL „Finstroi-Invest” în persoana directorului Crețu Ruslan
la Contractul de investire a capitalului în construcţia
blocului locativ din str.Tudor Strişcă ____
nr _____ din _____________________

_____________ mun.Chişinău

, numită în continuare Companie, persoana fizică_____________________________, Buletin seria__________________, eliberat de ____ la data de _____________, IDNO______________________,
domiciliat__________________________________________________________________________, numit în continuare Client au semnat prezentul contract după cum urmează:

1. Compania confirmă că Contractul nr.___________ din_________ cu privire la investirea capitalului în construcţia blocului locativ din str.Tudor Strişcă, încheiat între ÎI „Tomailî-Argo” şi „Client” este în vigoare în baza condiţiilor menţionate în contract.
2. Părţile confirmă că, la momentul semnării prezentului Acrod, „Cleintul” a achitat suma de ___________ euro, care este parte componentă al investiţiilor efectuate de către ÎI „Tomailî Argo” în construcţie, suma totală a contractului fiind ____________ euro. Datoria totală este de __________ euro. Datoria la plățile prevăzute de Contract și Anexa la Contract la momentul încheierii prezentului Acord constituie _______________ euro. Datoria va fi achitată conform următorului grafic:
A) la momentul încherii prezentului Acord____________________euro
B)____________________euro

3. Compania se obligă să execute Contractul nr._______________ din____________ cu privire la investirea capitalului în construcţia blocului locativ din str.Tudor Strişcă.
4. Clientul se obligă să execute Contractul nr._______________ din____________ cu privire la investirea capitalului în construcţia blocului locativ din str.Tudor Strişcă.
5. Clientul se obligă să nu discrediteze „Compania”, în caz contrar „Compania” îşi rezervă dreptul de a se adresa în organele competente cu privire la apărarea drepturilor sale cu încasarea prejudiciului cauzat şi/sau de a rezilia contractul unilateral.
6. „Compania” se obligă să execute lucrările de construcţie, termenul cărora nu va depăşi 30 luni din momentul reluării acestor lucrări. Darea în exploatare a blocului locativ va avea loc nu mai tîrziu de trimestrul I al anului 2017. Termenii menţionaţi, pot fi prelungiţi din motive întemeiate, cu înştiinţarea prealabilă Clientului.
7. Părţile au ajuns la comun acord de a exclude lit.d) pct. 3.1 din Contractului Nr._________________ din _______________ privind investirea capitalului în construcţia blocului locativ din str.Tudor Strişcă.
8. Părţile au ajuns la comun acord de a complecta pct. 3.2 Contractului cu lit. l) cum urmează: „Clientul se obligă să nu transmită terţelor persoane drepturile şi obligaţiunile apărute în legătură cu încheierea prezentului contract”.
9. Părţile au ajuns la comun acord privind modificarea lit.a) pct.2.1 al Contractului după cum urmează „să ceară rezoluţiunea unilaterală a prezentului Contract, în cazul neîndeplinirii de către Client a obligaţiilor sale contractuale, cu preîntîmpinarea în prealabil a Clientului cu 15 zile înainte. Rezoluţiunea Contractului din cauza neîndeplinirii de către Client a obligaţiilor sale contractuale în conformitate cu Capitolul IV al Contractului, se face fără preîntîmpinarea prealabilă. Restituirea mijloacelor băneşti investite se va efectua după încheierea contractului nou de investire a capitalului în construcţie şi în strictă conformitate cu graficul stabilit de Companie sau după ce blocul locativ va fi recepţionat de către Comisia de Stat pentru recepţie finală a construcţiei, în dependenţă de ceea ce s-a întîmplat mai devreme”. Rambursarea sumei pe care Clientul a investit-o în construcţia imobilului (adică a achitat-o Companiei) se face în lei moldoveneşti, calculată după cursul de schimb al Euro, stabilit de către Banca Naţională a Moldovei la data restituirii. Suma de referinţă este suma în Euro.
10. Părţile au ajuns la comun acord privind modificarea lit.c) pct.3.1 al contractului după cum urmează „Rezilierea contractului din iniţiativa Clientului este posibilă doar în cazul în care va fi încheiat contract de investire a capitalului în construcţia blocului locativ cu un nou investitor asupra imobilului ce constituie obiectul prezentului contract. Restituirea sumelor băneşti se va efectua în mărimea şi în termenii stabiliţi de Compania în acordul de reziliere”.
11. Părțile au ajuns la comun acord privind modificarea pct. 5.4 al Contractului după cum urmează „În cazul în care are loc încălcarea termenelor de achitare stabilite în Capitolului IV al prezentului Contract și în Anexa la prezentul Contract Client este obligat să achite la Compania penalitatea în mărimea de 0,1 % din suma datoriei pentru fiecare zi de întîrziere, dar nu mai mult de 5 % din suma prezentului Contract”.
12. Părțile au ajuns la comun acord privind comlectarea Capitolului V al Contractului cu pct. 5.5 al după cum urmează „În cazul în care are loc încălcarea termenelor, stabilite de prezentului Contract, de predarea blocului locativ finit Comisiei de Recepție, Clientul are dreptul să cere Companiei achitarea penalității în mărimea de 0,01 % din suma prezentului Contract pentru fiecare zi de întîrziere, dar nu mai mult de 5 % din suma prezentului Contract”.
13. Părțile au ajuns la comun acord privind completarea Capitolului V al Contractului cu pct. 5.6 după cum urmează „În cazul în care are loc încălcarea sistematică de către Client a termenelor de achitare stabilite în Capitolului IV al prezentului Contract și în Anexa la prezentul Contract Compania are dreptul la rezoluțiunea unilaterala a prezentului contract și/sau sistarea lucrărilor de construcție este obligat să achite la Compania penalitatea în mărimea de 0,1 % din suma datoriei pentru fiecare zi de întîrziere, dar nu mai mult de 5 % din suma prezentului Contract”.
14. Prezentul acord este încheiat în 4 (patru) exemplare, cîte unul pentru fiecare parte, unul pentru ÎS „Cadastru” şi unul pentru notar, care au aceeaşi valoare şi putere juridică.

Compania
SRL „Finstroi-Invest”
Adresa: Mun.Chişinău, str.Tighina 49/3, of.54
c/f 1013600029965
BC „Moldinconbank” fil. Centru c/d 22518091471
Tel 92-42-40.



Crețu Ruslan_________________ Client
__________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________ __________________________

vulpeA
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  belka8 Вт Июн 03, 2014 3:51 pm

По поводу контракта,это ни в коем случае не должно быть доп.соглашение,а новый контракт с застройщиком на полную стоимость квартир,только в условиях оплаты,должна быть указана оставшаяся сумма.Оплата должна производится по мере строительства.5% построят-5% оплатим.Все остальные пункты договора должны быть идентичными первоначальному контракту.
Доп.соглашение к контракту с Арго не имеет юридической силы,т.к. в нем нет участия самого Арго.
Еслиб это хотябы был бы тройной договор. А так доп.соглашение к контракту утратившему силу...Потом кого искать? Того че Томайлы?..

belka8
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  contract Вт Июн 03, 2014 3:21 pm

da cu contractul e bine, dar si cel semnat cu II Tomaili tot il obliga la multe inclusiv rambursarea banilor, dar banii daca nu-s ,apoi nu-s , si cine stie cind ajung la noi prin executor?????????////

contract
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  Liuda Вт Июн 03, 2014 2:35 pm

“Investitorul” nostru- mai corect zis intermediarul ,este pentru proectul nostru nemijlocit.
Ati auzit sa fie un miliardar,sau unul nedeclarat,care vrea sa-si spele banii,prin metode indirecte de evaluare oricum va avea de achitat impozite.
Concluzia :oricum va avea de cautat surse de finantare ,una din care sintem si noi.
Chiar daca el construieste casa, garantie? ca banii vor fi indreptati in acoperirea sursei de finantare, putem sa nu devenim proprietari, daca apartamentele vor ramine gajate.
Noi trebuie sa creăm COMISIE CU ACCES TOTAL LA INFORMATIE(2 oameni-ONESTI SI PRICEPUTI CONTABIL CU NISTE TIMP LIBER),daca au scopuri cinstite n-au dece sa se impotriveasca. Si noi sa vedem raport de la comisie.
Suma(ratele) trebuie achitate bancii(de dorit cu capital strain),creditul(mai bine linia de credit-ca banii intra la necesitate) trebuie sa fie vizibil valoric la nivel de fiecare tip de apartament si cantitatea acestora, astfel ca in baza sumei achitate de investitor si contract, acesta sa poata sa fie scos din gaj dupa achitatea totala si darea casei in exploatare.
Trebuie sa vedem contractul cu compania ce construieste,ratele de plata sa fie proportionale,constructiei ridicate.
Toti, noi si ei, urmarim un benericiu.Trebuie sa ne accepte conditiile, indeosebi ca alti investitori vor veni la preturi mult mai joase, ca astazi m2 este mai eftin decit in 2011.
Daca banii vor fi indreptati acolo unde trebuie, vom reusi, dar totul necesita control, doar sintem investitori!!!

Liuda

Сообщения : 1
Дата регистрации : 2014-06-03

Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty casa ta

Сообщение  mine Вт Июн 03, 2014 12:15 pm

Eu sunt de acord impreuna cu juristi si investitorii sa adaugam conditiile noastre, deoarece nu cred ca este cineva care va dori sa achite vre un ban pina nu vede inca vre o 10 etaje construite numai din banii lor. Noi am fost la oficiul de pe Tudor Strisca, ei au spus ca inteleg ca nu avem incredere sa venim cu propuneri iar ei vor analiza cum se poate de facut mai bine. Daca va mai fi vre o adunare cu investitorii va rog anunati ne sa fim prezenti.

mine
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Rezolvare

Сообщение  Admin Вт Июн 03, 2014 11:00 am

Cum credca ar trebui de rezolvat ...
1. De luat copia contractului de cesiune.
2. De luat de la companiea noua contractul aditional (in versiunea finala)
3. De facut adure si de dat la dezbatere .. cu implicarea juristilor
4. De dat propunerele noastre la contractul aditional.

Admin
Admin

Сообщения : 202
Дата регистрации : 2011-06-02
Возраст : 42
Откуда : Chisinau

https://domargo.forum2x2.ru

Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty assads

Сообщение  Mu6KuH Пн Июн 02, 2014 8:57 pm

Вы не забывайте что инвестор уже вложился финансово сняв аресты с нашей стройки не по детски возникает вопрос ЗАЧЕМ,,,,,????? Вас приглашают в офис и если вам не нравится их условия предлагайте свои возьмите лист бумаги и напишите ваши предложения!!!!!

Mu6KuH
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  Admin Пн Июн 02, 2014 6:51 pm


Interesant, la noi ar putea fi asha cazuri ?!?
protv.md/stiri/actualitate/vindeau-aceleasi-apartamente-mai-multor-clienti-sute-de-familii---574961.html
Mda oare cind o sa iesim toti in fata guvernului... de la toate cladirile din tot chisinaul ... ca altfel guvernul no sa faca regula. Si sa interzica companiilor fara cont de garantie sa activeze pe piata aceasta . Ca cu capitalul statutar de 5400 cam nu construesti nimic


Последний раз редактировалось: Admin (Вт Июн 03, 2014 11:01 am), всего редактировалось 1 раз(а)

Admin
Admin

Сообщения : 202
Дата регистрации : 2011-06-02
Возраст : 42
Откуда : Chisinau

https://domargo.forum2x2.ru

Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Vindeau aceleasi apartamente mai multor clienti. Sute de familii au fost inselate de mii de euro

Сообщение  cazacmarin Пн Июн 02, 2014 5:11 pm

Interesant, la noi ar putea fi asha cazuri ?!?
protv.md/stiri/actualitate/vindeau-aceleasi-apartamente-mai-multor-clienti-sute-de-familii---574961.html

cazacmarin
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty SIS nu este in calitate de fondator

Сообщение  Admin Пн Июн 02, 2014 1:37 pm

ŞOPRONCU IULIUS HARALAMPIE - 5400.00 MDL(100.00%) - cum vedem detine 100%
datele de pe: http://www.zdg.md/wp-content/uploads/2014/03/FINSTROI-INVEST-srl.pdf

Admin
Admin

Сообщения : 202
Дата регистрации : 2011-06-02
Возраст : 42
Откуда : Chisinau

https://domargo.forum2x2.ru

Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  Admin Пн Июн 02, 2014 1:34 pm

SOCIETATEA CU RASPUNDERE LIMITATA
"FINSTROI-INVEST"
Denumire completa Societatea cu Răspundere Limitată "FINSTROI-INVEST"
Denumire prescurtata "FINSTROI-INVEST" S.R.L.
IDNO / cod fiscal 1013600029965
Numar de inregistrare
precedent
Cod fiscal precedent 1013600029965
Data inregistrarii 17-SEP-2013
Forma juridica de
organizare Societate cu Raspundere Limitata
Administrator CREŢU RUSLAN SIMION - Administrator
Sediul MD-2001, str. Tighina 49/3, ap.(of.) 54, mun. Chisinau, Republica Moldova
Сapitalul social subscris 5400.00 lei.
Fondatori (asociati) si cotele
de participare ŞOPRONCU IULIUS HARALAMPIE - 5400.00 MDL(100.00%)
Obiective de activitate
declarate
1. Constructiile de cladiri si (sau) constructii ingineresti, instalatii si retele tehnico-edilitare,
reconstructiile, consolidarile, restaurarile
2. Activitatea de proiectare pentru toate categoriile de constructii, urbanism, instalatii si retele
tehnico-edilitare, reconstructii, restaurari;
3. Inchirierea masinilor si echipamentelor pentru constructii
4. Lucrari de finisare a constructiilor
5. Fabricarea constructiilor din metal
6. Extractia pietrei pentru constructii
7. Constructii de autostrazi, drumuri, aeroporturi si constructii destinate sportului
8. Captarea, epurarea si distributia apei
9. Comertul cu ridicata al altor materiale de constructie
10. Alte tipuri de comert cu ridicata
Radiata NU
Ver. 1.00, 4074-5653-5654, Mar, 18/03/2014 - 13:10

Admin
Admin

Сообщения : 202
Дата регистрации : 2011-06-02
Возраст : 42
Откуда : Chisinau

https://domargo.forum2x2.ru

Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  !!!!! Чт Май 29, 2014 3:01 pm

citind informatia din Ziarul de Garda ...am inteles ca aceasta firma esta formata de catre SIS...!?Adica este moldoveneasca...

!!!!!
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty !!!!!!!!!!!!!!

Сообщение  belka8 Чт Май 29, 2014 12:38 pm

У кого есть возможность,кто еще не был в офисе,узнайте точное название росскийской компании,ее юридический адресс или фискальный код,для того, чтобы иметь представление о репутации этой фирме на российском рынке. Мне сначала говорили о российской компании,но когда я хотела уточнить данные этой компании,мне сказали,что фирма молдавская и была создана специально под этот объект.
Чтобы это не была фирма однодневка и нам не пудрили мозги.
Кто будет там на Тудор Стришкэ,пожалуйста,отпишитесь!!!!!!!!!!!!!!

belka8
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Lamuritima va rog

Сообщение  Bizu Чт Май 29, 2014 1:35 am

Buna as vrea sa înțeleg mai bine mai sus scriea ca daca nu vrem sa plătim mai departe la aceasta firma bani care iam investit pina acum cine trebuie sai întoarcă aceasta firma care va construi doar dupa ce se va găsi cumpărători da. Sau trebuie sa ne ducem la argo ca am înțeles ca argo nu da nimic. Ca cu aceasta firma nu cred ca se va construi ceva nu Prea bune lucruri am citit despre ei pe net. Asa ca nu as mai vrea sa investesc credca as aștepta sa mi se întoarcă bani dacai posibil măcar ceva, as vrea sa stiu la cine ma duc sa ma adresez. Ms mult.

Bizu
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty din pacate nu suntem unicii :(

Сообщение  cazacmarin Ср Май 28, 2014 8:52 pm

protv.md/stiri/social/escrocheriile-obisnuinta-in-moldova-alte-sute-de-oameni-au-ramas---569251.html

cazacmarin
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Cine a intrat in proectul (Casa ta )  de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum . - Страница 6 Empty Re: Cine a intrat in proectul (Casa ta ) de pe str.Grenoblea, punem foto pe forum .

Сообщение  naty Ср Май 28, 2014 3:49 pm

doamne ce pacate am facut de trebuie sa suferim toti din cauza unor idioti si sarlatani..cum vorba ceia...eu cu mortul meu si trebuie sa merg din urma...am ajuns cu banii nostri munciti cu greu sa ne conduca niste banditi care impun reguli sa le convina lor,sa fie numai in folosul lor..nu se gindesc la DUMNEZEU cite familii cu copii mici stau pe drumuri,in chirie si poate nau ce minca pentru ca au investit sa aiba o viata mai buna...offffff nici nustiu ce sa maiu cred daca se va rezolva problema aceasta sa ne convina si noua..sa avem intrun sfirsit casa construita si sa traim fericiti macar cit a mai ramas..caci mia ajuns cutitul la os..numai cred in minuni....

naty
Гость


Вернуться к началу Перейти вниз

Страница 6 из 15 Предыдущий  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Следующий

Вернуться к началу

- Похожие темы

 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения